Osrednja Azija
Tadžikistan & Kirgizija in podaljšek v Uzbekistan
Prelepa Osrednja Azija je nepozabni del sveta, ki ponuja pravo dozo avanturizma; v Kirgiziji se bomo srečali z nomadi, v Tadžikistanu z divjo visokogorsko pokrajino, v Uzbekistanu pa z neverjetno arhitekturno dediščino … Potovanje po Svilni cesti je zagotovo prava popotniška poslastica, katero izvrstno poznamo, saj tja vodimo že vrsto let, in pri kateri vam razkažemo vse skrite kotičke tega dela Osrednje Azije.
1. DAN: POLET
Naša nova avantura v Centralno Azijo se začenja. Nočitev na letalu.
2. DAN: PENDŽIKENT
Po pristanku se bomo zapeljali do Pendžikenta. Ob prihodu v Pendžikent se bomo sprehodili po bazarju in si ogledali star del mesta v bližini Pedžikenta, ki je nekoč veljal za središče Sogdianske civilizacije in kateremu pravijo kar “Pompeji Osrednje Azije”. Od tu se bomo zapeljali do vasice, ki bo izhodišče za naš treking. Na poti do tja se bomo ustavili ob mavzoleju Rudakija, enega največjih perzijskih poetov. GH (Z)
3. - 5. DAN: TREKING
Treking v Fanskem gorovju velja za tadžiški biser! Naš 3-dnevni treking bodo krasila modro - zelena ledeniška jezera s fantastično kuliso pobeljenega pogorja. Na poti nas bo spremljal 5-tisočak Čimtarga (5.487 m) in resnično neznano gorovje z vrezanimi dolinami in neštetimi jezeri. Narava v Fanskem gorovju nam bo kar jemala dih. Dnevne hoje bo 5 - 7 ur na dan. V šotorih na trekingu bomo prespali 2-krat. Dodatno opremo nam bodo nosili konji/osli/mule. Zadnji dan se bomo pozno popoldan zapeljali do prestolnice Tadžikistana. C (Z) in GH (Z)
6. DAN: DUŠANBE in KARAVANSARAJ
V Dušanbeju je še vedno čutiti ostanek sovjetskega pridiha s širokimi avenijami, zelenimi parki, megalomanskimi palačami in novodobnimi spomeniki ter “hruščevkami”. Na tržnici bomo lahko barantali ali zgolj uživali v tem modernem mestu v centralnem parku, kjer se zvečer zbirajo domačini. Ogledali si bomo nacionalni muzej, kjer se nahaja zavidljiva zgodovinska in arheološka zbirka iz območja današnjega Tadžikistana. Mogoče je najbolj poznan 13m dolg kip Bude v ležečem položaju iz 6.st. pred našim štetjem. Popoldan se bomo zapeljali do karavansaraja, ki ga je omenjal že Aleksander Veliki. Ponovno bomo prespali pri domačinih v Dušanbeju. GH (Z)
7. DAN: SVILENA CESTA
Pot nas bo vodila proti jugu, po prašni cesti in skozi rodovitno pokrajino ter zapuščena mesta. Na poti proti jugu Tadžikistana bomo opazovali največje akumulacijsko jezero Nurek in brezčasnost pokrajine ter v hribovja vpete vasice iz blata in slame. Na poti do Kalaikhumba se bomo ustavili v pomembni, danes renovirani perzijski trdnjavi, ki je bila zelo pomembno središče na Svileni cesti. GH (Z)
8. - 9. DAN: BARTANG in HERBALNI treking
Pot nas bo vodila do doline Bartang, kjer živijo avtohtoni Pamirci, ki še vedno ohranjajo svoje starodavne običaje in močno zaznamovano tradicijo. Prav gotovo nas bo osupnila narava Pamirja. Jezera in reke, majhne vasice in veličastnost visokogorja Pamir. O prijaznih (naših izbranih) domačinih pa ne bi izgubljali besed, saj smo vsako leto vsakič znova bili prijetno presenečeni. Tu si bomo privoščili t.i. herbalni treking, kjer se bomo seznanili z lokalnimi zdravilnimi rastlinami in domačo visokogorsko hrano. Osupljiva narava in prijazni domačini nam bodo ostali dolgo v srcu. GH (Z)
10. - 12. DAN: WAKHAN – OB AFGANISTANSKI MEJI
Sledila bo pot do Wakhanske doline. Vozili se bomo vzdolž reke Pandž, ki deli Afganistan od Tadžikistana. Na poti nas bo spremljalo pamirsko gorovje, kjer izstopa preko 6000 m visok »gorski par«: Pik Marx in Pik Engels. Tu živijo avtohtoni prebivalci Wakhi. S pogledom na afganistansko stran pa se v nebo štrlijo pobeljeni vrhovi Hindukuša. V pokrajini Wahkan si bomo ogledali sufijske grobnice, budistične stupe, zoroastrske templje ognja, trdnjavo, preko 6000 petroglifov ter ostalih zapuščin Svilene ceste. Vsekakor je to pokrajina, kjer je čas zastal. Mogoče si bomo lahko privoščili tudi kopel v naravnih toplotnih vrelcih. GH (Z)
13. - 14. DAN: MURGAB & NOMADI
Zapeljali se bomo po brezpotju vzhodnega Tadžikistana. Ustavili se bomo pri 10.000 let starih stenskih poslikavah, v karavansaraju in zapuščenih grobnicah. Na poti nas bo spremljala brezčasna pokrajina zasneženih vrhov Pamirja, jezera in redki zaselki. V največjem mestu province, v Murgabu, se bomo sprehodili skozi bazar in si ogledali izredno zanimiv etnološki muzej, nato pa se bomo podali v divjino h pravim kirgiškim nomadom, ki živijo v neposredni bližine kitajske meje. Na poti do tja pa “lunarna” pokrajina, jaki in neverjetna praznina. Tu bomo preživeli s kirgiškimi nomadi daleč stran od civilizacije. GH/J (Z)
15. DAN: PAMIR HIGHWAY
Divjina, tišina in neponovljivo doživetje. Danes nas bo pot popeljala po osupljivem najvišjem delu “Pamirske visokogorske ceste”. Potovali bomo čez 4.655 m visok prelaz. Na poti pa prostranstva, rdeče gore, odmaknjene vasice, jaki in impozantno jezero Karakul, od koder je viden Lenin Pik. Prespali bomo pri domačinih, kjer bomo počaščeni z domačo kuhinjo. GH (Z)
16. - 17. DAN: Vznožje PIK LENINA
Zapusti bomo Karakul in se po spektakularni cesti zapeljali proti Kirgiziji. Ob meji se nahaja kralj pamirskega gorovja – Pik Lenin (7134 m). Slikovito pokrajino bomo doživeli s trekingom ob vznožju Pik Lenina, kjer se bomo vzdignili na 3.900 m visoko točko v neposredni bližini ledenika. Prespali bomo v jurti pri kirgiških nomadih. Na željo se bomo lahko preizkusili tudi v ježi konjev. Iz nomadskega objema se bomo po trekingu zapeljali do Oša po najslikovitejšemu delu ferganske dolin. J/GH (Z)
18. DAN: OŠ
Oš je najstarejše kirgiško mesto, ki se ponaša s svojim starim bazarjem, ki še danes velja za zelo živahen in etnično pisan bazar. Zjutraj bomo iz Oša poleteli prosti Biškeku. GH (Z)
19. DAN: POLET
PODALJŠEK V UZBEKISTAN
18. DAN: PROTI UZBEKISTANU
Oš je najstarejše kirgiško mesto, ki se ponaša s svojim starim bazarjem, ki še danes velja za zelo živahen in etnično pisan bazar. Zjutraj se bomo sprehodili po bazarju, nato pa se bomo zapeljali do kirgiško – uzbeške meje. Po formalnostih na meji nas bo pot vodila do Taškenta, kamor bomo prispeli z vlakom v večernih urah. H (Z)
19. DAN: HIVA
Zgodaj zjutraj bomo poleteli proti Urgechu. Zapeljali se bomo proti simpatičnem mestu ob turkmenistanski meji, proti Hivi. Hiva je najmlajše mesto Svilene ceste, leži v bližini najdaljše reke Osrednje Azije, ob Amu Darji. Izstopa pa predvsem po arhitekturi s turkiznimi keramičnimi ploščicami. Hiva dobesedno spominja na mesto iz 1001 noči z dvojnim obzidjem in je pravi muzej na prostem, ki si ga bomo natančno ogledali. GH (Z)
20. - 21. DAN: SVILENA POT in BUHARA
Zapustili bomo Hivo ter se zapeljali proti Buhari. Na poti do tja bomo prečkali Amu Darjo, najdaljšo reko Osrednje Azije. Reko je nekoč prečkal Aleksander Veliki, a danes predstavlja mejo med Uzbekistanom in Turkmenistanom. Buhara je poimenovana tudi kot »steber islama«. V Buhari si bomo ogledali trdnjavo, mošeje, medrese, karavansaraje, bazarje, … H (Z)
22. - 23. DAN: SAMARKAND
Sledila bo vožnja z vlakom proti svetovljanskemu Samarkandu, ki prestavlja biser Svilene poti. Ogledali si bomo najbolj poznano uzbeško mesto - Samarkand, ki ga krasijo mošeje, medrese, karavansaraji, astrološki observatorij, številne grobnice ter natančno ročno izdelana keramika, turkizne in pozlačene kupole, mošeje in mavzoleji. Zadnji dan se bomo pozno popoldan z hitrim vlakom zapeljali do Taškentu. H (Z) in /(Z)
24. DAN: POLET
*H = hotel; *GH = gostišče, penzion ali spanje pri domačinih; J = jurta; *Z = zajtrk; *V = večerja; *R = razno (vlak, avtobus, paluba); *C = šotori.
* POMEMBNO - potovanju se je možno priključiti v Dušanbeju s tem, tako da se izpusti treking. Odhod je v tem primeru 02.08.2019. Potovanje se s tem skrajša za 3 dni in je posledično ceneje (130 eur ceneje). Ob zanimanju na potovanje vam pošljemo obe različici potovanja.